سبد خرید: خالیمشاهده وضعیت

توضیحات ساخت ماکت

چرا ماکت می سازیم؟

امروزه رساندن مفهوم و ایده های بصری در هر زمینه ای  تنها با ملموس ساختن آن و با ایجاد ماکت هایی در مقیاس کوچکتر یا بزرگتر از شکل واقعی، میتوانیم از طرح و پروژه های خود در برابر کارفرمایان، مجریان طرح، منتقدان و نظریه پردازان دفاع کرد و طرح خود را به اثبات رسانده و بسازیم.

لذا برای رسیدن به این اهداف، میبایست با فرآگیری فنون ساخت ماکت و ابزارهای جدید دیجیتال میتوان ماکت های بسیار زیبا از ایده های خود خلق بکنیم.

برای این منظور گروه مهندسی و تبلیغاتی کیان برای هر دو دسته از مشتریان که ساخت ماکت را خود آنالیز و فایل برش را حاضر میکنند (از طریق برش لیزر آنلاین) و مشتریانی که از صفر تا صد ماکت خود را به ما واگذار میکنند (از طریق ساخت آنلاین ماکت)، سامانه آنلاین جداگانه ای با ضوابط خاص خود در نظر گرفته است تا شما عزیزان را در گامی جدید به شکل آنلاین یاری نموده و از این سهولت نهایت استفاده را ببرید.

لذا به این منظور برای درک هرچه بهتر توسط ما از ایده های شما بهترین راه ایجاد فایل های سه بعدی در نرم افزار هایی مانند 3dmax، Rhino، 3d Autocad،Revit، SketchUp  و دیگر نرم افزارها می باشند. بنابرین داشتن بیشترین مقدار مدارک کار شما اعم از فایل های 2 بعدی شامل پلان، نما، برش، پرسپکتیو، رندر ها، و فایل های سورس 3بعدی ما را در رساندن منظور و شکل طرح از ذهن شما به ذهن ما یاری میکند. بنابراین دقت داشته باشید فایل های خود را پس از باگ گیری کامل و همچنین مطابقت بین فایل های 2بعدی و 3بعدی برای ما ارسال کرده تا بتوانیم در کمترین زمان شما را ازهزینه های جاری و زمان ساخت آن مطلع ساخته و اجرای آن را بعهده بگیریم.

قوانین ساخت ماکت

مواردی که برای ساخت ماکت باید بدانیم

ساخت ماکت های معماری در مقیاس های مختلف شرایط ساخت متفاوتی دارند که برای ساخت ماکت باید آنها را به طور کلی در نظر گرفته و آنالیز درستی را انجام بدهیم. مهمترین معیار برای برآورد هزینه مناسب و زمان ساخت ماکت به ترتیب اولویت به میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

1- کاربرد ماکت از نظر اهمیت استفاده (اجرای پروژه مد نظر، پایان نامه یک دانشجو، طرح اتودی و یا ...)

2- تیپ ساخت از نظر کانسپت و یا رئال بودن

3- مقیاس ماکت

4- ابعاد ماکت در مقیاس ساخت

5- میزان جزئیات اجرایی در مقیاس خواسته شده

6- روش ساخت

7- متریال

8- زمان ساخت

مواردی نیز وجود دارد که در حین اجرای کار ممکن است روش و زمان ساخت و حتی قیمت برآورد شده توسط ما را متفاوت و بیشتر کند، مانند:

1- در بررسی اولیه و شروع به ساخت نمیتوان تمامی موارد فایل ها را چک کرد بنابراین ممکن است در بعضی موارد اشکالاتی در فایل های پروژه از سمت طراح وجود داشته باشد که بعد آنالیز کامل ایجاد فایل گسترده توسط تیم ما آشکار شده و قبل از برآورد اولیه پنهان بوده باشد.

2- نبود مدارک کافی برای نشان دادن کامل و جامع به خصوص در طرح های پیچیده که باعث ایجاد خطاهای انسانی و برداشت اشتباه توسط ما ممکن است صورت بگیرد.

3- اختلاف ابعاد و اندازه و یا شکل طرح در مدارک مختلف کار در پلان ها و مقاطع و به خصوص اختلاف بین 2 بعدی و 3 بعدی که ممکن است به 2 باره کاری های زیادی بیانجامد

4- نبودن دید کافی طراح و سفارش دهنده کار از خود طرح به دلایل مختلف (مثلاً استفاده از طرح های دیگر طراحان)  ممکن است سوء برداشت هایی را به وجود بیاورد

5- تداخل در روند کار از سمت سفارش دهنده به دلایل مختلف که روند عادی ساخت را از لحاظ نوع ساخت، زمان ساخت و ...  ممکن است به هم بزند.

 

با توجه به موارد ذکر شده برای راهنمایی کلی برای افرادی مبتدی باید عنوان کرد:

- ماکت سازی در مقیاس های بزرگ مانند 1/25 تا 1/75 برای طرح هایی در متراژ پایین و دیتیل های ملموس انسانی مناسب هستند مانند مبلمان ها، فریم، نوع بازشوها، و تمامی دیتیل قابل اجرا می باشند. که اصولا یا در سطوح اولیه آکادمیک مانند هنرستان و ترم های اول دانشکده برای ویلاها و طرح هایی که تماماً نیاز به فکر حتی در مبلمان داخلی هستند و معمولاً سقف های متحرک دارند استفاده میشوند و یا در سطوح بسیار حرفه که ماکت کاملاً مشابه واقعی و حتی در بحث محل روشنایی و مقدار شدت روشنایی در آن حمل نیز محاسبه و اجرا میشوند.

 - ساخت ماکت های 1/100 تا 1/300 با قابلیت ساخت درب و پنجره ها و حتی دیتیل های ریز در مقیاس 1/100 یا 1/150 خواهد بود. معمولاً مقیاس 1/100 برای پروژه های اجرایی و ساخت ماکت های کاملاً دیتیله و واقعی انتخاب میشود مگر اینکه پروژه مد نظر تا حدی کوچک باشد که ساخت آن در مقیاس های کوچکتر نامناسب باشد.

 

 

راهنمای سفارش